Powróć do: Święto pomidora

2009

Trzydniowe ŚWIĘTO POMIDORA I DOŻYNKI GMINNE 2009 rozpoczęły się 28 sierpnia otwarciem największego w Polsce wesołego miasteczka „EUROPARK KRASNAL”. Wszystkich zgromadzonych mieszkańców i przybyłych gości przywitał wójt gminy Tadeusz Jasionek. W czasie Święta Pomidora odbyły się także konkursy, gry i zabawy dla dzieci, występy artystyczne zespołu T-TEENS, występ klubu seniora „FENIKS” i Jerzego Garniewicza. Zaprezentowano także osiągnięcia naszych plantatorów pomidorów. Ogłoszono wyniki w konkursie na najpiękniejszy balkon, posesja, blok i iluminację świetlną. Głównym punktem piątkowego święta była inscenizacja „BITWY POMIDOROWEJ”, której relacje można było oglądać w tvp gorzów wlk. I w TELEEXPRESSIE. Przygotowano i przeprowadzono gotowanie potrawy z pomidorów z dr Grzegorzem Russakiem -Mistrzem Kuchni. W godzinach wieczornych odbyła się biesiada z zespołem Wędrowne Gitary. Gwiazdą wieczoru był zespół „BOYS”, który zgromadził tysiące osób. Zabawa taneczna z zespołem „ANTRAKT” zakończyła pierwszy dzień świętowania DNI PRZYTOCZNEJ.

Kolejny dzień, czyli 29 sierpnia rozpoczął się od otwartych zawodów wędkarskich o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Przytoczna nad jeziorem Przytoczno oraz III Regat Żeglarskich nad jeziorem Lubikowskim o puchar Wójta Gminy w kl. „0”. W godzinach popołudniowych  korowód dożynkowy przemaszerował na mszę dożynkową. Należy nadmienić, iż sołectwa naszej gminy spisały się na medal, ponieważ na 14 sołectw ,13 z nich wykonało wspaniałe wieńce. Uroczystość dożynkową zaszczyciła swoją obecnością Pani Helena Hatka Wojewoda Lubuski, a także wicewojewoda Janusz Świrepo, burmistrzowie i wójtowie z ościennych gmin oraz wielu innych zaproszonych gości. Tego też dnia odbyły się m.in występy sceniczne mażoretek, zespołu miejscowego „ALBATROSI BIS”,OBRZANIE ze Skwierzyny i RUDNICZANKI z Krzeszyc ,turniej sołectw, zbiorowa fotografia wszystkich uczestników święta, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w całorocznym współzawodnictwie sołectw, najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najsmaczniejszy wypiek. W godzinach wieczornych wszystkim zgromadzonym umilał czas zespół biesiadny „KWAŚNICA BAWARIA SHOW” ze Śląska. Rzesze ludzi zgromadził pokaz sztucznych ogni, po którym odbyła się zabawa ludowa z zespołem „BAZAR”. 

W niedzielę 30 sierpnia zakończono świętowanie. Tego dnia przygotowano atrakcje głównie dla dzieci. Przedstawiono program pt. „Ekologia na wesoło”. Można było posłuchać hitów z satelity, przeboje XX wieku i przeboje Krzysztofa Krawczyka. Na scenie pojawił się sobowtór Elvisa Presleya i Freddiego Mercurego, a we własnej osobie wystąpił MACIEJ MOLĘDA. Na zakończenie odbył się koncert zespołu „THE BLACK” z Piotrem Pakowskim z Wrocławia.