Z radością obserwujemy, jak z roku na rok Święto Pomidora nabiera popularności i przyciąga wiele osób nie tylko z naszej gminy, ale i z różnych miejsc Polski. Okazuje się, że każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Dzieci nie potrafiły oprzeć się atrakcyjnemu lunaparkowi, który kusił także młodzież i dorosłych. Święto Pomidora 2012 trwało, tradycyjnie już, przez trzy dni.
W piątek 24 sierpnia otwarto największy park rozrywki EUROPARK KRASNAL i zabawa rozpoczęła się!
Po występach zespołu folklorystycznego FURMANI ze Słowacji nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy.
Na terenie kompleksu boisk Orlik urządzono wioskę motocyklową, którą zasiedliło naprawdę wielu motorowych sympatyków. Nie mogło zatem zabraknąć parady motocyklowej na Święcie Pomidora.Wiele osób z niecierpliwością oczekiwało na bitwę pomidorową, którą w tym roku rozegrano w nieco kosmicznej konwencji. W wojenną atmosferę widzów wprowadził krótki film „grozy”, a dalsze losy opanowanej przez kosmitów Przytocznej rozegrały się na polu bitwy pomidorowej. Mamy nadzieję, że widzowie wyszli z tej opresji cało!Osoby zniesmaczone inscenizacją uspokajamy informując, że do bitwy zużyto wiele pomidorów, jednak tylko tych niezdatnych do użytku.
Po koncercie w taneczne klimaty przeniósł nas zespół ANTRAKT, przy którego muzyce mogliśmy się jeszcze długo bawić.
TVP Gorzów przygotowała reportaż o tegorocznym Święcie Pomidora, z którym można się zapoznać tutaj.
W ramach środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lokalna Grupa Działania „Działaj z Nami” nagrała film pt. „Święto Pomidora – 2012”. Zachęcamy do obejrzenia filmu tutaj.
Drugi dzień imprezy rozpoczął się już wcześnie rano nad jeziorem Przytoczno, gdzie odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy. W tym roku zwycięzcami zostali:
I miejsce – Pan Konrad Golec,
II miejsce – Pan Krzysztof Orłowski,
III miejsce – Pani Zofia Solska,
IV miejsce – Pan Waldemar Bator,
V miejsce – Pan Adam Skibowicz.
Gratulujemy zwycięzcom!
Na terenie ośrodka wypoczynkowego „ADA” w Lubikowie rozegrano VI Otwarte Regaty Żeglarskie. W kategorii jachtów otwartych zwyciężyli:
I miejsce – Mieczysław Sieradzik, Sławomir Klimenczak, Michał Klimenczak,
II miejsce – Sebastian Suchowski, Sylwester Suchowski, Tomasz Błochowicz,
III miejsce – Grzegorz Pomian, Maciej Pomian, Olga Kamińska.
W kategorii jachtów kabinowych laureatami zostali:
I miejsce – Bolesław Olejniczak, Jacek Olejniczak
II miejsce – Radosław Benit, Martyna Benit,
III miejsce – Janusz Gabryniewski, Maria Frąszczak, Roksana Mikołajczyk
Zorganizowano także I Otwarte Regaty Windsurfingu, w których zwyciężyli:
I miejsce – Marcin Majchrzak,
II miejsce – Wojciech Sokół,
III miejsce – Zdzisław Środecki.
Przed godz. 1600ruszył korowód dożynkowy, który przemaszerował na plac przed osiedlem bloków. W korowodzie przeszli włodarze naszej gminy, starostowie dożynek, sołtysi i rady sołeckie z wieńcami dożynkowymi oraz zaproszeni goście. Następnie uroczystą mszę dożynkową odprawił ks. proboszcz Sławomir Kupiec. W tym roku zaszczytną rolę Starostów Dożynek pełnili:
Pani Ewelina Mędykowska z Krobielewa, która gospodaruje wspólnie z rodzicami; gospodarstwo posiada 30 ha pól uprawnych i specjalizuje się w uprawie zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa oraz hodowli trzody chlewnej i bydła;
Pan Łukasz Góra z Twierdzielewa, który wspólnie z rodzicami prowadzi 80 ha gospodarstwo; uprawia wszystkie rodzaje zbóż, prowadzi hodowlę bydła mięsnego i trzody chlewnej.
Starości poprosili władze o sprawiedliwe dzielenie chlebem, co też symbolicznie uczyniono. Wójt Gminy Bartłomiej Kucharyk i Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Barski pokroili chleb, który następnie został rozniesiony wśród wszystkich obecnych przez radnych. Ceremoniał dożynkowy umilał występ zespołów OBRZANIE ze Skwierzyny oraz FENIKS z Przytocznej.
Po wykonaniu zbiorowej fotografii wręczono nagrody we wszystkich rozegranych konkurencjach.
W konkursie na wieniec dożynkowy Komisja w składzie: Ewa Barska, Zdzisława Flens, Weronika Czepukowicz dokonała oceny wieńców przyznając:
1 miejsce – Sołectwo Stryszewo,
2 miejsce – Sołectwo Twierdzielewo,
3 miejsce – Sołectwo Krobielewo,
4 miejsce – Sołectwo Chełmsko.
W konkursie na wypiek wiejskiego chleba komisja w składzie jw. przyznała:
1 miejsce – Barbara Ślifierska – Debówko
2 miejsce – Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Rokitnie
3 miejsce – Elżbieta Jagoda z Przytocznej
Wyróżnienie:
Artur Kucharyk z Chełmska
Konkurs na wypiek ciasta wygrały:
1 miejsce – Stefania Piotrowska, Joanna Piotrowska
2 miejsce – Joanna Sprohs
3 miejsce – Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Rokitnie
Wyróżnienie: Monika Okińczyc – Strychy
W konkursie na najpiękniejszą posesję zwyciężyła Pani Małgorzata Ligęcka ze Strych.
Nagroda za najpiękniejszy balkon przypadła Pani Elżbiecie Nalepa i Pani Rozali Tuckiej z Przytocznej.
Najpiękniejszym blokiem uznano blok przy ul. Gajowej 2 w Przytocznej.
Nagrodę za iluminację świetlną przyznano Państwu Bernadecie i Ryszardowi Burchardt.
Do wieczora na scenie występowały zaproszone gwiazdy tj.: zespół Antek Szprycha z Rodziną, zespół Gitar Shop i gwiazda wieczoru – zespół SKANER. Tego dnia również odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu VABANK.Niedziela upłynęła w klimacie rodzinnym. Program skierowano głównie do najmłodszych. Niedzielne popołudnie uświetniła „Bajkowa Parada” oraz program przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej. Trzydniową imprezę zakończyły występy Kuby Molędy oraz Michała Gielnika.
Wójt Gminy Bartłomiej Kucharyk pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej niepowtarzalnej imprezy. Słowa uznania kieruje także w stronę osób, które wsparły finansowo gminę, dzięki czemu możliwe było przygotowanie imprezy z takim rozmachem. Poniżej zamieszczamy listę sponsorów: