Powróć do: Święto pomidora

2013

Święto Pomidora 2013 przerosło nasze oczekiwania, gdyż takich tłumów Przytoczna jeszcze nie wdziała! W tym roku dopisali mieszkańcy, goście i pogoda. Jak się okazało w dniach 23-24-25 sierpnia Przytoczna była każdemu po drodze…

Od roku 2009 nieodzownym elementem imprezy jest przyjazd  największego parku rozrywki EUROPARK. Karuzele dla dużych i małych przeszły w tym roku prawdziwe oblężenie.

Po występach lokalnych zespołów tanecznych Nowinka i T-teens, a także uczniów Studia Piosenki GOK nastąpiło uroczyste otwarcie Święta Pomidora. W naszej gminie nie brakuje kibiców żużla, którzy mieli okazję do spotkania z zawodnikami Stali Gorzów oraz do obejrzenia ich motocykli.Pole walki pomidorowej zostało licznie otoczone przez obserwatorów, którzy to zastanawiali się, czym tym razem zaskoczą ich organizatorzy. W tym roku scenariusz pomidorowych potyczek oparto na popularnej polskiej komedii „Sami Swoi”.

W pomidorowych nastrojach rozegrano konkurencje i zabawy, a następnie każdy mógł skosztować zupy pomidorowej. Tegoroczna potrawa została przygotowana przez kucharzy z restauracji Villa Toscania. W związku z tym, że Wójt Gminy ogłosił konkurs na najsmaczniejszą potrawę pomidorową w tym miejscu ogłoszono wyniki konkursu:

I miejsce – Magdalena Tymeczko – Chełmsko – „Ryba w zalewie z pomidorów”,

II miejsce – Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Rokitno – „Kąski w pomidorach”,

III miejsce – Monika Okińczyc – Strychy – „Cukinia duszona w pomidorach”.

Z godziny na godzinę przybywało coraz więcej osób. Na gości czekały występy gwiazd. Koncertowy wieczór rozpoczął zespół z Przytocznej PNA RECORDS, rozgrzewając publiczność przed koncertem Kamila Bednarka i Krzysztofa Krawczyka – piątkowych gwiazd wieczoru.

Imprezę zamknął występ TOMATO  HAUS – DJ MIQRO, DJ MATUSCH, DJ MAIQEL, MC JACOB & PESOSSAXFIGHTER

Sobota 24 sierpnia to kolejny dzień gminnych uroczystości. Atrakcje zapewniono od samego rana nad jeziorem w Przytocznej, gdzie odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy.

Wyniki:

I miejsce – Tomasz Chrabański

II miejsce – Rafał Trojanek

III miejsce – Konrad Golec

IV miejsce – Daniel Nowaczyk

V miejsce – Marek Nowakowski

W południe nad jeziorem w Lubikowie – OW „ADA” rozegrano VII Otwarte Regaty Żeglarskie o Puchar Wójta Gminy oraz II Otwarte Regaty Windsurfingu.

Wyniki:

JACHTY KLASA KABINOWA
sternik – załoga

I Jerzy Rybakowski – Sławomira Rybakowska
II Janusz Gabryniewski – Leokadia Gabryniewska, Roksana Mikołajczyk
III Bolesław Olejniczak – Igor Kaczmarek, Jacek Olejniuk
JACHTY KLASA OTWARTA

I Zbigniew Klemenczak -Sebastian Klemenczak, Lukasz Jankowski
II Jarosław Judek – Sylwester Suchowski, Michał Walaszek
III Mieczysław Sieradzki – Michał Przybyłek, Kacper Judek

WINDSURFING

I Marcin Majchrzak
II Zdzisław Środecki
III Wojciech Sokół

Najważniejszym akcentem tego trzydniowego święta są niewątpliwie uroczystości związane ze świętem plonów, czyli Dożynkami Gminnymi. Jako mieszkańcy gminy typowo rolniczej nie możemy zapominać o ludziach, którzy ofiarnie i często niewspółmiernie finansowo, pracują na roli, aby na naszym stole każdego dnia nie zabrakło podstawowego produktu żywnościowego – czyli chleba. I właśnie za to chcemy podziękować rolnikom nie tylko poprzez słowa, ale najważniejszy element tych uroczystości, którym jest wieniec dożynkowy.

Wójt Gminy Przytoczna składa serdeczne słowa podziękowania i uznania sołtysom, członkom rad sołeckich i mieszkańcom, którzy od kilku lat doskonale wywiązują się z tego zadania i podtrzymują tą jakże ważną i znaczącą dla polskiej wsi tradycję. Tegoroczne wieńce dożynkowe były wspaniałą ozdobą dożynek gminnych.

Po Mszy św. celebrowanej przez ks. kustosza Józefa Tomiaka oraz ks. proboszcza Sławomira Kupca odbył się ceremoniał dożynkowy.

Następnie ogłoszono wyniki w konkursach na:

najsmaczniejsze ciasto:

I m. – Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Rokitno – „Kolorowy zawrót głowy”

II m. – Wioletta Kolasińska – „Porzeczkowiec”

III m. – Agnieszka Okińczyc – „Orzechowiec”

wypiek wiejskiego chleba:

I m. – Katarzyna Jagoda – „Chleb na zakwasie ze słonecznika”

II m. – Zofia Baran – „Chleb ze słonecznikiem i dynią”

III m. – Magdalena Tymeczko – „Chleb z cebulą i kminkiem”

wieniec dożynkowy:

Sołectwo

1 – Twierdzielewo

2 – Chełmsko

3 – Krasne Dłusko

4 – Stryszewo

5 – Krobielewo

Wyróżnienie:

6 – Rokitno

7 – Wierzbno

8 – Przytoczna

9 – Lubikowo

10 – Dębówko

11 – Nowa Niedrzwica

12 – Strychy

13 – Goraj

najpiękniejsze posesje:

I m. – Anna i Jerzy Żołnierek – ul. Jana Bosco 7B

II m. – Krystyna Adamczak – Stryszewo 2

III m. – Dorota i Roman Kaczmarek – ul. Górna 3A

najpiękniejsze balkony:

I m. – Grzegorz Gumuła – ul. Gajowa 4A/5

II m. – Krystyna Tucka – Nowa Niedzwica 48B/5

najpiękniejsze iluminacje świetlne:

I m. – Marceli Chudziak – ul. Górna 11

II m. – Bernadetta Kozioł – ul. Dworcowa 9A/2

III m. – Dorian Kaźmierczak – Nowa Niedrzwica 14

Informujemy, że nagrody są do odbioru w sekretariacie Urzędu Gminy w Przytocznej.

Występ Gwiazdy wieczoru poprzedził Mieczysław Góra – Gwiazda Zespołu Antoś Szprycha- w recitalu kabaretowym  oraz  koncert Justyny i Piotra (Ciao Italia).Przed godz. 2100 na scenę wkroczył JACEK STACHURSKY.Po występie zespołu FLY & FLY świętowanie zakończyło się zabawą taneczna przy akompaniamencie zespołu TOXIC- Hity z Orbity.

Niedzielny program imprezy skierowany jest głównie do dzieci. Na najmłodszych czekało przedstawienie – bajki dla dzieci, a także gry, konkursy i zabawy.

W niedzielne popołudnie nie mogło zabraknąć gwiazdy. Tym razem na scenie w Przytocznej zaśpiewał Bartek Wrona, a następnie zespół OLA & OLA.

Do zobaczenia za rok…

„Święto Pomidora” zostało zrealizowane dzięki Stowarzyszeniu „Przyjazna Wieś” Chełmsko dzięki wsparciu finansowym przez Unie Europejską ze środków Finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającego inwestycje w zrównoważone rybołówstwo, realizowanego w ramach środka 4.1, objętego osią priorytetową 4 – Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa.