Powróć do: Dla Mieszkańców

Święto pomidora

W roku 2007 odbyło się w Przytocznej pierwsze Święto Pomidora. Idea stworzenia lokalnej imprezy pod tym hasłem wypłynęła z dominacji produktu uprawianego w gminie, którym okazał się właśnie pomidor. Nasze pomidory znane są w całym rejonie. Pomidor zapewnia w sezonie dorywczą pracę dla wielu mieszkańców i cieszy się ogromnym popytem. Organizatorzy w porozumieniu z plantatorami postawili zatem na  promowaniu gminy przez pomidory.  Z perspektywy czasu można śmiało stwierdzić, że pomysł okazał się trafiony. Impreza wpisała się w kalendarz imprez cyklicznych organizowanych w Przytocznej zawsze w ostatni weekend sierpnia.

Początkowo świętowali głównie mieszkańcy gminy, jednak impreza z roku na rok przyciąga licznie mieszkańców gmin ościennych i dalszych. Od drobnych stoisk handlowych, w otoczce kilku atrakcji dla dzieci, impreza rozrosła się do sporego zaplecza gastronomicznego i handlowego z największym przewoźnym lunaparkiem „Europark Krasnal”. Z coraz większym rozmachem przygotowuje się atrakcje dla publiczności, a święto rozszerzyło się do trzech dni. W roku 2010 gwiazdami wieczoru byli Doda i Czerwone Gitary, w ślad za którymi przybyły rzesze fanów, wynosząc świętowanie do rangi imprezy masowej. Tradycja zapraszania osób znanych praktykowana jest corocznie i tak, na liście gwiazd występujących w Przytocznej obok Dody i Czerownych Gitar, znaleźli się: Irena Jarocka, Bayer Full, Boys, Papa D, Kabaret PAKA, Jan Zieliński z zespołu Bolter, Milano, Toples, Clasic, Skaner, Antoś Szprycha, Michał Gielniak, Maciej Molęda, Zespół Dżem, Kamil Bednarek, Krzysztof Krawczyk, Jacek Stachursky, Bartek Wrona, Dawid Kwiatkowski, Trubadurzy, Golec uOrkiestra, Majka Jeżowska, After Party.

Bezsprzecznie największą atrakcję stanowi jednak bitwa pomidorowa, której przebieg śledzimy od 2008 r. Organizatorzy prześcigają się w tworzeniu aranżacji i scenariusza corocznie przygotowywanych potyczek na pomidory, by zawsze zaskoczyć widzów. Bitwa pomidorowa przyciąga licznych jej sympatyków oraz ogólnopolskie media, za pośrednictwem których słychać o nas w kraju. Przykładem niech tu będzie np. wiadomość w Teleekspresie.

Tradycją już się stało gotowanie zupy pomidorowej z przytoczeńskich pomidorów. Potrawę może skosztować bezpłatnie każdy, a kto raz jej spróbuje ten będzie czekał cały rok na ponowną degustację tego specjału.

Sukces Święta Pomidora leży w społecznym zaangażowaniu w jego organizację wielu mieszkańców, sympatyków i sponsorów, których bezinteresowna praca zaowocowała rozsławieniem gminy i pomidora.